IX Concurso Incubadora de Sondaxes e Experimentos

A Sociedade Galega para a promoción da Estatística e da Investigación de Operacións (SGAPEIO), convocou o IX Concurso Incubadora de Sondaxes e Experimentos para proxectos de estatística e investigación de operacións realizados por estudantes de ESO, PCPI, Bacharelato e Ciclos Formativos de Grao Medio da Comunidade Autónoma de Galicia.

 

   Bases    Díptico

Participantes:
Poden participar estudantes (matriculados en centros da Comunidade Autónoma de Galicia no curso 2018-2019) de ESO, FP Básica, Bacharelato e Ciclos Formativos de Grao Medio. A participación pode ser individual ou en grupo (máximo de 4 estudantes). Cada participante ou grupo deberá contar polo menos cun docente-titor do seu centro, que supervise o traballo presentado. Distínguense tres categorías:
  • Categoría A: 1º e 2º de ESO.
  • Categoría B: 3º e 4º de ESO e FP Básica.
  • Categoría C: Bacharelato e Ciclos Formativos de Grao Medio.
Non hai limitación de concursantes por un mesmo centro, nin de traballos titorizados por un mesmo docente. Só se permite unha participación por estudante. 

Datas importantes:

  • Inscrición de traballos: dende o 18 de marzo ata o 31 de marzo 7 26 de abril  de 2019. 
  • Entrega dos traballos finalizados: dende o 1 8 ata o 14 26 de abril de 2019.
  • Do 13 ao 19 20 ao 26 de maio de 2019 daranse a coñecer os traballos finalistas e a data do acto de entrega de premios. 

Vídeo promocional

XURADO | FINALISTAS | TRABALLOS GAÑADORESMENCIÓNS ESPECIAIS| ACTA| ACTO DE ENTREGA DE PREMIOS  | VÍDEOS DE ENTREGA DE PREMIOS |

 

Xurado

 O xurado do IX Concurso Incubadora de Sondaxes e Experimentos estivo composto por:

Presidenta: Covadonga Rodríguez-Moldes Rey. SGAPEIO

Secretario: Javier Tarrío Saavedra. SGAPEIO
 
Vocais:
- Indalecio Cabana Leira. Consellería de Cultura, Educación e Ordenación Universitaria
- Tomás Cotos Yáñez. Universidade de Vigo
- Milagros Diéguez Taboada. CPI As Revoltas (Cabana de Bergantiños) 
- Sara Moyano Pérez. Instituto Galego de Estatística
 
 
Finalistas

 1º e 2º da ESO:

Centro: IES Pontepedriña (Santiago de Compostela).
Titor: Daniel Blanco.
Alumnos: Xalo Cámaras Salgueiro, Valentín Giovanni Ferotti Brizuela, Óscar González Noya, Daniel Iglesias López.

 

Título: COCHES VS CO2.
Centro: IES Agra do Orzán (A Coruña).
Titora: María Ángel Martínez Rodríguez.
Alumnas: Pablo Araújo Rodríguez, Ignacio Canosa Gómez, Sabela Fiaño García, Andrea G. Ugarte Cervantes.

 

 3º e 4º da ESO:
 
Centro: CPI San Vicente (A Baña).
Titora: Paula Blanco Mosquera.
Alumnos: Adrián Manteiga Becerra, Érika Otero Vázquez, Andrés Seoane Cancela, Nicolás Andújar Negreira.

 

Título: PERFILANDO O RISCO
Centro: IES Cacheiras (Teo) e IES  de Ribeira (Ribeira).
Titoras: Trinidad Pazos e  Olga Simón.
Alumnos: Antonio Daniel Abad Ramírez, Laura Alonso Simón, Alejandra Guimeráns Guillén, Lucía Santiago Fernández.

 

Título: O DEBATE DO X
Centro: IES Anxel Fole (Lugo).
Titora: Laura Calaza Díaz.
Alumnos: Lucía Buján Vázquez; Iria Barreiro Rebolo; Adrián Guerra Díaz; Hugo Lozano Fernández.
 
Bacharelato e ciclos formativos de grao medio:
Declarar deserto o premio nesta categoría.
  
Traballos gañadores

1º e 2º da ESO:

 
Título: COCHES VS CO2.
Centro: IES Agra do Orzán (A Coruña).
Titora: María Ángel Martínez Rodríguez.
Alumnas: Pablo Araújo Rodríguez, Ignacio Canosa Gómez, Sabela Fiaño García, Andrea G. Ugarte Cervantes.

 

 3º e 4º da ESO:
 
 
Título: PERFILANDO O RISCO
Centro: IES Cacheiras (Teo) e IES  de Ribeira (Ribeira).
Titoras: Trinidad Pazos e  Olga Simón.
Alumnos: Antonio Daniel Abad Ramírez, Laura Alonso Simón, Alejandra Guimeráns Guillén, Lucía Santiago Fernández.

Bacharelato e ciclos formativos de grao medio:

Declarar deserto o premio nesta categoría.
 
 
Finalistas con mención

 1º e 2º da ESO:

Centro: IES Pontepedriña (Santiago de Compostela).
Titor: Daniel Blanco.
Alumnos: Xalo Cámaras Salgueiro, Valentín Giovanni Ferotti Brizuela, Óscar González Noya, Daniel Iglesias López.

 

 3º e 4º da ESO:
 
Centro: CPI San Vicente (A Baña).
Titora: Paula Blanco Mosquera.
Alumnos: Adrián Manteiga Becerra, Érika Otero Vázquez, Andrés Seoane Cancela, Nicolás Andújar Negreira.

 

Título: O DEBATE DO X
Centro: IES Anxel Fole (Lugo).
Titora: Laura Calaza Díaz.
Alumnos: Lucía Buján Vázquez; Iria Barreiro Rebolo; Adrián Guerra Díaz; Hugo Lozano Fernández.
 
Mencións especiais
  1º e 2º da ESO:
Título: ROLES E VIOLENCIA DE XÉNERO NO NOSO ENTORNO EDUCATIVO E FAMILIAR.
Centro: IES A Basella, (Vilanova de Arousa).
Titora: Rebeca García Rodríguez.
Alumnos: Lucía Urcera Juncal, Maika Vázquez González, Sara Vitoria Oubiña Assis, Roi Chirinos Conde.

 

Título: HAI VIOLENCIA OU ACOSO ESCOLAR NO MEU INSTITUTO?.
Centro: IES Arzobispo Xelmírez 2, (Santiago de Compostela).
Titoras: Ana María Alonso Rodríguez e Mª del Pilar Figueroa Vázquez.
Alumnos: José Balsa Iglesias, Laura Fariña González, Marta Prado Ramos e Lara Vicente Gómez.

 

 3º e 4º da ESO:
Título: ORGULLO E PREXUIZO.
Centro: CPI San Vicente, (A Baña).
Titora: Paula Blanco Mosquera.  
Alumnas: Noa Quintáns Rey, Sarai Fariña Arosa, Alba Neira Caldas, Carlota Rodríguez Rivas.    
Acto de entrega de premios  (programa)

 O acto de entrega de premios celebrarase na  Facultade de Matemáticas o día 18 de Xuño de 2019 ás 13.30 horas. O programa da xornada será:

  • 10:00h - 12:30h Inicio do acto e Presentación dos traballos finalistas  (15 minutos cada un)
  • 12:30h - 13:30h Descanso e deliberación do xurado
  • 13:30h - 14:00h Lectura da acta do xurado do concurso e entrega de premios e diplomas
  • 14:00h Clausura
Vídeos da entrega de premios
Presentación
21 días co galego e +, ¿funcionou no ies pontepedriña?
Coches vs CO2
O efecto rock and roll
Perfilando o risco
O debate do X
Entrega de premios e clausura

 

 


Colaboradores principais

Coladoradores

2019  SGAPEIO   globbers joomla templates